Oxygenoterapie

Oxygenoterapie je léčba pomocí inhalace kyslíku. Využívá si při léčbě plicních a mimoplicních chorob (myopatie, respirační insuficience při kyfoskolioze, obezitě a anemii, při nezralosti plic u nedonošených dětí, u otravy oxidem uhelnatým), zlepšuje mozkovou činnost, při bolestech hlavy, nechutenství, zvýšené únavě, poruchách spánku, při depresích, v klimakteriu, zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje proces stárnutí. Kyslík se inhaluje pomocí nosního katetru, kyslíkových brýlí, kyslíkové masky, inkubátoru, kyslíkového stanu, nebulizátoru a hyperbarické komory. Naše společnost Vám nabízí kvalitní generátory kyslíku značky DeVilbiss.

DDOT – Dlouhodobá domácí oxygenoterapie

Dlouhodobá domácí oxygenoterapie (DDOT) je určena pro pacienty s chronickou respirační insuficiencí. Je vhodná pro stabilizované pacienty v domácím prostředí (nedochází-li ke zhoršení stavu subjektivních potíží ani ventilačních parametrů). Kyslík se v domácím prostředí aplikuje zpravidla pomocí kyslíkových brýlí či masky po dobu minimálně 16 hodin denně. Pauzy by pak neměly přesáhnout 2 hodiny. Kyslíkový koncentrátor má tu výhodu, že je částečně či plně mobilní. V domácím prostředí jej není obtížné díky optimální váze přemístit na jakékoliv místo. Pro použití doma je nejvhodnější oxygenátor DeVilbiss Compact 525. Mobilní (transportní) kyslíkový koncentrátor DeVilbiss iGo je vhodný do auta či na cesty. Pozitivní dopad dlouhodobé domácí oxygenoterapie je prokázán celou řadou randomizovaných studií. Terapie je určena k léčbě mnoha nemocí a poruch. Je vhodná u pacientů, kteří nevykazují dlouhodobé zlepšení při standardní léčbě chronické plicní choroby.
Je aplikována u pacientů s chronickou respirační insuficiencí za účelem zmírnění hypoxemie, zlepšení metabolického stavu a zamezení rozvoje plicní hypertenze a cor pulmonale, což v důsledku vede ke snížení mortality.

Kdy se hodí dlouhodobá domácí oxygenoterapie?

- Hypoxemie, hypoxie, anoxie, anoxemie, plicní onemocnění
- CHOPN– obvykle po stadia III a IV,
- pneumokoniózy – velmi pokročilá stádia
- počínající edém plic
- bronchospasmus,
- idiopatická plicní fibrosa - těžké astma
- plicní vaskulární onemocnění
- plicní arteriální hypertenze
- neurologická onemocnění
- myopatie
- onemocnění hrudní stěny
- těžká kyfoskolióza hrudní páteře
- respirační insuficience při těžké obezitě
- pooperační období
- šok
- těžká anémie, poruchy krevního oběhu, AIM
- otrava oxidem uhelnatým
- perinatální období
- u sportovců pro zrychlení regenerace a zvýšení kondice
- pro rychlou rekonvalescenci po infarktu
Indikace oxygenoterapie byla rozšířena na všechny plicní onemocnění, která jsou doprovázena hypoxemií.

Kdy oxygenoterapii nepoužívat?

- při epilepsii
- při hypertyreóze
- po transplantaciorgánů
- při infekcích dýchacích cest 

Dlouhodobá domácí oxygenoterapie pomáhá pacientům vrátit se do normálního a aktivního života. Napomáhá zlepšení kvality života pacientů, snížení potřeby hospitalizace a snížení úmrtnosti.