Chromoterapie

Chromoterapie neboli barevná terapie patří mezi metody alternativní medicíny. Lékařský systém barevné terapie vypracovali Muslimové a Hinduisté, kteří si barevný léčebný systém ověřovali po dlouhá staletí. Barevná terapie se využívala již ve staré Číně, Egyptu a Tibetu. Podstatou barevné terapie je skutečnost, že jednotlivé barvy způsobují fyziologické změny v buňkách organismu.

Barvy a světlo se řadí mezi jevy, které mají vliv na naši náladu, mysl a stav životní energie. Náš názor a pohled na život či na svět souvisí se zabarvením, kterým jsme naplněni. Barevné naplnění vyzařuje každý z nás skrze auru. Výhodou této alternativní terapie je absence vedlejších účinků. Chromoterapie pracuje se sedmi základními barvami: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová a indigo. Všechny tyto barvy mají velký vliv na duševní a tělesný stav člověka.

Základní barvy chromoterapie

Červená barva povzbuzuje, dodává energii, podporuje aktivitu, odvahu a smělost při rozhodování. Oranžová barva má tendenci navozovat optimismus. Produkuje radost a udržuje pozitivní mysl. Z těchto důvodů je ideální proti depresím. Žlutá barva dodává energii a pozitivní naladění, zlepšuje paměť a myšlenkovou činnost. Dále povzbuzuje činnost mozku a nervů. Zelená barva je lehká a tlumící. Evokuje přírodu a s ní spojený klid, který se přenáší na naši duševní pohodu.

Modrá barva je ideální pro uklidnění a zkoncentrování. Modrá je tlumící barva, která přináší klid a vnitřní vyrovnanost. Fialová barva je vhodná při léčbě smyslových poruch a při nespavosti. Indigo je jasně modrá barva, která vznikla kombinací červené a tmavěmodré. Využívá se při nemocech v oblasti hlavy, uší a hrdla.

Účel chromoterapie

Účel chromoterapie spočívá v relaxaci. Při léčbě barvami se využívají následující metody: léčení pomocí barevných celofánů a barevných skel, léčení pomocí barevných filtrů a barevných žárovek, léčení pomocí barevných lahví a léčení mentální. Prvky chromoterapie bývají vybaveny wellness koupelové vany nebo infrasauny.