Baňky
V dnešní době se nejčastěji využívají tři typy masážních baněk. Jaké baňky se pro terapii zvolí, záleží čistě na terapeutovi nebo masérovi. Všechny baňky fungují stejně na principu podtlaku, kdy se z baňky odstraní kyslík. Baňky slouží na lokální použití, například pro odstranění spoušťových bodů nebo na celotělovou masáž, pro lepší prokrvení a detoxikaci.
Druhy baněk
Masážní baňky mohou být děleny dle použití, dle systému vytvoření podtlaku a dle materiálu, z kterého jsou vyrobeny.
Skleněné baňky
Podtlak, pro nasátí svalů, vytvoříme ve skleněných baňkách tak, že do baňky vložíme hořící vatu, kterou držíme ve speciálních nůžkách (peánech), vnitřek zahřejeme, tím odstraníme kyslík a rychle přiložíme na dané místo, které chceme masírovat. Vata je namočena v lihu, aby lépe a déle hořela. Sklo příjemně působí na pokožku těla, pouze se musí dávat pozor, aby nedošlo k popálení kůže vinou vysoké teploty baňky, kterou získá vkládáním hořící vaty. Pro masírovaného je to velmi příjemný zážitek. Pro terapeuta jde o složitější manipulace s těmito baňkami. Důležité je také dodržovat bezpečnostní pravidla pro práci s ohněm a mít raději připravenou mističku s vodou. Skleněné baňky se dají zakoupit v různých velikostech. Skleněné masážní baňky se také vyrábějí pro použití jako bezohňová praktika baňkování. Skleněná masážní baňky je opatřena tzv. odsávacím balonkem, kterým se reguluje podtlak v baňce.
Plastové baňky
Jejich používání při masážích je jednodušší než u skleněných baněk, ale klientovo zážitek už není takový, a však účinky masáží jsou u obou druhů stejné. V plastových baňkách vytvoříme podtlak pumpičkou, kterou nasadíme na ventilek baňky a vzduch vypumpujeme. U tohoto typu je výhoda v lehké manipulaci s pod tlakem uvnitř baňky (může se buď lehce podtlak odpustit nebo naopak pumpičkou zvýšit, podle potřeby) i se samotnými baňkami. Když spadnou na zem, nerozbijí se. Nejčastějším defektem, které tyto baňky mají, je rozbitý ventilek. Vetšinou se prodávají v celých sadách i s pumpičkou a s různými průměry baněk, dají se však dokoupit i jednotlivě. Cenově se jedná o zajímavé řešení, díky možnosti regulace podtlaku jsou vhodné i pro začátečníky. Jedná se tedy bez ohňovou proceduru a plastové baňky lze používat tedy i v prostorech, kde je manipulace s otevřeným ohněm riskantní.
Silikonové baňky
U těchto baněk vytvoříme podtlak jejich zmáčknutí, přiložením na kůži a puštěním. Vytvoření tohoto podtlaku je ze všech druhů baněk nejjednodušší, avšak manipulace s vytvořeným podtlakem není vůbec jednoduchá. „Obyčejné“ baňky, ke kterým nepotřebujeme žádné dodatkové vybavení. Tyto baňky se mohou používat i v domácnostech, pro svou snadnou aplikaci.
Po aplikaci všech druhů baněk, ať už při masáži nebo jen při uvolňování bolavých bodů, se nesmí zapomenout na jejich dezinfekci. Baňky je potřeba pořádně omýt a i dezinfikovat!