Baňkování
Zmínky o využívání baněk, najdeme již ve starověké Číně a spoustě dalších koutů světa. Kromě uvolnění svalů a těla se baňkování využívalo i na léčbu různých onemocnění, například při obtížích se zažívacím systémem. Baňkování nebo-li vakuoterapie je založena na principu podtlaku, který vytvoříme přisátím speciálních baněk na kůži. Jak se podtlak tvoří, záleží na typu baňky, která se při baňkování použije. U nás jsou nejčastější baňky skleněné, plastové nebo silikonové. Baňkování je dobré zkombinovat s masáží nebo nějakou jinou terapií.
Princip baňkování
Baňky se přikládají buď lokálně na trigger points, akupresurní body či Headovy zóny nebo slouží pro masáž celého těla. Vytvořením podtlaku v baňce se dovnitř nasaje (uvnitř baňky vznikne jakoby kopeček) kůže, podkoží i povrchové svalstvo. Dojde k většímu a lepšímu prokrvení tkání i těla, a tím k uvolnění a regeneraci svalů, kloubů i vnitřních orgánů. Baňkování má výrazné detoxikační účinky a zbavuje tak tělo usazených odpadních látek, které působí negativně na pohybový aparát člověka. Pohyblivé masírování baňkami ovlivňuje tok lymfy, proto by se masáž měla provádět v jejím směru. Pod přitisknutou baňkou dochází vlivem vysokého podtlaku k popraskání vlásečnic, což může vést ke vzniku nebolestivé modřiny (lépe si to představit jako „cucflek“), která během několika hodin či dnů zmizí (jak rychle se modřina vstřebá je individuální). Baňkování příznivě ovlivňuje látkovou výměnu v těle, posiluje imunitu a působí analgeticky. Napomáhá také k odstranění celulitidy v oblasti stehen a hýždí. Doba masáže je individuální a záleží na zdravotních problémech, které se snažíme eliminovat. Pro získání lepších a rychlejších účinků je dobré baňkování několikrát opakovat. Po baňkování je důležitá dezinfekce baněk!
Účinky baňkování
Pravidelné baňkování napomáhá při odstranění bolesti zad, hlavy, při migrénách, při bolestech celého pohybového aparátu, u tenisového lokte. Zmírňuje menstruační bolesti a ovlivňuje celulitidu. Při masáži zad v hrudní oblasti pomáhá od kašle, astmatu či dokonce i horečky. Celkově kvalitně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů.
Kdy baňkování nepoužívat?
Baňkování není vhodné aplikovat u žen v těhotenství, u pacientů se špatnou srážlivostí krve (trombózy…), u onkologických pacientů, při horečnatých onemocnění nebo totálním vyčerpání organismu.
Po baňkování není vhodné chodit do solárií nebo vystavovat záda přímému slunečnímu záření. Důležité je doplnit tekutiny, protože při detoxikaci dochází i lehké dehydrataci. Dobré je mít po masáži už jen klidový režim.
Krvavé baňkování
Zajímavostí jsou ještě tzv. krvavé baňky, které fungují na stejném principu jako baňky „suché“, jen s tím rozdílem, že před vytvořením podtlaku v baňce se pokožka lehce napíchne jehlou a po nasátí baňky se nechá krev téct dokud sama nepřestane. Tento způsob se u nás moc nepraktikuje. Slouží však k uvolnění přebytečné energie, která vede k bolestem nebo zánětům.